Ekoprogram Bylinky a jejich zpracování

Nejdříve si děti povídaly o tom, jaké druhy bylinek znají, k čemu se používají, proč se vlastně pěstují a k čemu je můžeme využít. Pomocí obrázkových karet a sušených bylinek se děti seznámily s několika druhy bylin, které člověk běžně využívá, dozvěděly se, jaké části bylin lze využít, jak a proč se zpracovávají a uchovávají. Děti si přivoněly k několika druhům bylinek, poté se zavřenýma očima zkusily podle vůně bylinku správně pojmenovat. Žáci si měli uvědomit, že bylinky, které se sbírají musí člověk velmi dobře znát, a že se většinou využívá pouze jejich některá část.

Děti si vyzkoušely, jak se dají bylinky využít v kosmetice a vlastnoručně si vyrobily mýdlo. Dalším výrobkem byl škapulíř - už od pradávna se bylinkám přisuzovala jejich „kouzelná moc“, lidé věřili, že bylinky je mohou ochránit před špatnými sny, před špatnými lidmi, před nemocemi nebo špatnou náladou. Vyrobili jsme si tedy ochranný váček na naše „strachy a strašáky“. Další pak byla výroba bylinkové soli, kterou mohou děti společně s rodiči využít při „kuchtění“.

Opět jsme se pobavili, spoustu zajímavého naučili a vyrobili.

Autor: Mgr. Kateřina Řehořková
Publikováno: 14.01.2023